26 Mart 2015 Perşembe

İçimizdeki Aslan


Yönetmen:
Oyuncular:Ricardo DarínOscar MartinezLeonardo Sbaraglia ....
TürGerilim , Komedi , Dram
ÜlkeArjantin , İspanya

insanın temel güdülerinden öfke, bir dinamit potansiyelini bünyesinde barındıran esrarengiz bir duygudur. esrarengizdir çünkü bugün bile sınırları henüz keşfedilmemiş insanoğlunun  hangi durumda ne tür tavırlar sergileyeceğini ne psikoloji, sosyoloji, tıp ne de sair bilimler çözebilmiştir. ama bilinen bir gerçeklik vardır; o da öfkenin her an patlamaya hazır bir volkana benzer olduğudur.

Simon, zeki işkolik bir mühendistir. fedakar bir eşi, güzel bir kızı vardır. tüm kurulu düzenine rağmen Simon'un hayatında her şey dört dörtlük değildir. babalık rolünü zorlanarak oynamakta, eşiyle sıkıntılar yaşamaktadır. başına gelen hadiseler için sürekli başkalarını mesela bir gün trafiği bir başka gün politikacıları suçlamaktadır. yansıtma mekanizmasını en üst düzeyde kullanan Simon, belki hayatın ona getirdiklerinden ötürü belki de duygularını kontrollü bir şekilde yönetmeyi beceremediğinden öfkeli biri olup çıkmıştır. haksızca yaşadığı bazı hadiselerden kendince kibar yollar kullanarak çıkmaya çalışsa da sistem diğer bir deyişle hiyerarşi ona izin vermez. hakkını elde edemeyişi zeki ve öfkeli mühendis Simon'u bambaşka bir yöne itecek, Simon öfkesini patlatmak için sisteme iyi ve uçarı bir ders verecektir.

haksızlığa her uğrayışında kendini paralayan ve agresif davranışlarıyla kendinden geçen Simon, ders verir planını gerçekleştirdiğinde sakin, mutlu ve huzurludur. yüzündeki özgüven ve kendinden emin gülümseme, öfkesini dışa vurarak rahatladığının en güzel göstergesidir. dinamitçi, dinamitini; içinde taşıdığı en büyük barutu yani öfkesini patlatmış artık rahatlamıştır.

Simon'un hikayesi boyunca içimizde besleyip büyüttüğümüz öfkenin uyanmaması mümkün değil aslında. oyuncunun jest ve mimikleri, girilen müzikler Simon'un içimizde yaşadığının sadece çarpıcı bir kanıtı. insan doğası şiddete eğilimlidir diyen Freud haklı olabilir mi? içimizdeki aslan belki de hiç uyumuyordur, ne dersiniz?

Sinema yazarlığı atölyesi, Mart 2015

Hiç yorum yok:

Adem ile Havva

“Merhaba.” dedi kadın. Sesi yorgundu. Sair zamanlara göre daha boğuk ve zoraki çıkmıştı. Odadakiler kafa salladılar. Aralarında tar...