10 Şubat 2015 Salı

Umre Notları - Umrah's notesMekke'de 1.gün: Şehre ilk girişte yasanan hayal kirikligi.aşkın merkezine Kabe'ye varis heyecanı, mutluluğu.ardından annemi kaybediş. gece yarısı annemin başka bir kafile başkanı yardımıyla otele dönüşü. lezzetli bir yorgunluk. ilk tecrübenin düşüncelere yansıyışı: yaş alıp başını gitmeden, gençlikte ziyaret edilmeli, umre ve hac ibadeti bir an evvel yapılmalı.

Mekke'de 2.,3.,4., günler: yoğun,sorgulayıcı,tetkik edici,tahkike ulaşma gayretiyle dolu gündüz, gece. zaman kavramını yitiriş, sadece ibadet ve temel ihtiyaçların karşılanışı. Kabe'ye her varışta yeni bir heyecan dalgası, vuslat sevinci. cenaze namazını ilk kez kılma heyecanı.

Mekke'de 5.,6.,7., günler: sosyal bir varlık olduğumuzun bilincine variş:pakistanlı, arap, uzakdoğulu müslümanlarla kah İngilizce kah arapça sohbet etme çabası. müslüman prototipine bakıp sosyo psikolojik analizler yapma. misal; temizlik imanın yarısıdır diyen rasulun takipçilerinin, beş vakit abdest aldıran dinin mensuplarının pislik içinde yüzüyor olusu.


Medine'de 1. gün (yolculuğun 8.günü): huzura ve rasulullahın yanina varış. ravza-i mutahharede ezilme tehlikesi.cinsiyet ayrimciligina bir kez daha diş bileyiş.teyzemi kaybediş.o da bir  başka türk kafilesi sayesinde otele dönebiliyor.

Medine de 2., 3. günler: annemi ve erkek kardeşimi doktora götürme vazifesi.şehrin merkezindeki tüm sağlık ocağı ve hastaneleri öğreniş.mescidi nebevide kuranı kerimimi unutus.yavaş yavaş dozu artan asabiyetim.istanbul'u özleyiş.  yıllar sonra Bursa'dan, Çanakkale'den, arkadaşlarım, hocalarım ile karşılaşma, rastlaşma.

Medine de 4.gün: telefonumu kaybediş. saatler sonra fark ederek unuttuğum noktaya pürtelaş geri dönüş. verilmiş sadakam varmış. telefon sapasağlam elimde.

Medine de 5.gün (yolculuğun 12.günü.son gün): veda vakti. firak zamanı. Üçüncü cuma namazını mescidi nebevide kılma bahtiyarligi. bol kertede hüzün.bir daha kim bilir ne zaman gelmek nasip olur? 


3 yorum:

coskunsel dedi ki...

En yakın zamanda inşallah..Allah mebrur etsin

e-vren ;) dedi ki...

Öncelikle Allah kabul etsin. Çok keyifle okunan bir yazı. Ben özellikle ikinci fotoğrafa takıldım. Fotoğrafın sağ ortasındaki rükuya eğilmiş adamın hemen önünde üç kişi oturuyor. Sağa sola saçılmış uyuyanları saymıyorum bile. Bizim kadar ibadethane saygısı edebi olan bir millet daha yok galiba.

Kumbaramdaki Kelimeler dedi ki...

allah razı olsun. rabbim size de nasip etsin ennn kısa zamanda @coskunsel ve @e-vren.

Adem ile Havva

“Merhaba.” dedi kadın. Sesi yorgundu. Sair zamanlara göre daha boğuk ve zoraki çıkmıştı. Odadakiler kafa salladılar. Aralarında tar...