20 Aralık 2014 Cumartesi

ev alırken/ kiraya çıkarken dikkat edilecek hususlar ....


şimdi kendi edindiğim tecrübelerden yola çıkarak konuşacağım. tecrübem de öyle böyle değil hani. yüksek lisans ile beraber 7 senelik hayatım boyunca 9 ev 3 şehir değiştirmiş biri olarak konuşuyorum. çalışma hayatına girdiğim 15 aylık süreçte 2 ev dolayısıyla 2 semt değiştirmiş biri olarak buradayım.

mümkünse ev şehir merkezinde olacak. tabi bu söylediğim küçük şehirler için olmazsa olmaz şart. büyük şehirde evin ya işine/okuluna ya bulunduğun ilçenin merkezine yakın olacak. olmalı. başka türlü ulaşım şartlarının çok zor, alışverişini rahatça yapamadığın bir mevkiide yaşamın gittikçe güçleşiyor çünkü.

zemin katta olmasın; ya kedi girer evinde doğum yapar ölü yavrularını bırakır ya da komşularının her türlüğü pisliği sana ulaşır ya da millet ziline basar, olmadık insanlar adres sorar. ya sabır çek bolca!

birinci kat olmasın; dairenin altı boş olsun olmasın kombiyi ne kadar yükseltirsen yükselt o lanet olmayısıca ev bir türlü ısınmaz. lakin elini yakan fatura seni ısıtmaya yetmeyecektir. bir bardak soğuk su iç lütfen.

11. kat gibi üst katlar olmasın; zira su, üst katlara can havliyle ulaşmaya çalışırken senin nasibine damla damla düşer, bu durum da sinirlerini hoplatacaktır. tazyikli akmayan su eski yöntemlere döndürüp banyonu kova maşrapa ile doldurtur, o bir türlü tam temizlenemediğin hissi ise seni rahat bırakmaz. hamama mı gitsek acaba?

apartmanın en üst katında oturmayacaksın; çatı akar evini su basar, asansör bozulur merdivenlerden kan ter içinde çıkarsın. ne hikmetse burası da soğuktur, sanırsın kuzey kutbundan bir mahalle. ne diyelim al battaniyeni, sokul kanepeye!

ev kuzeye bakmasın, kışın donarsın. güneye bakmasın, yazın yanarsın. neyse ki sıcağı seviyorum. yanmaya hazırım! güney'den ev tutabilirim. elveda dostlarım.

site içinde yaşadığım evler de ısı ayarı her zaman iyi olmuştur. soğuk kış günlerinde dışarıdaki o zemheriden bîhaber kısa kollular ile gayet rahat gezinirsiniz evin içinde.

ev eski olmasın; yaşı onu aşmış evlerde tuhaf mutfak yada banyo kokuları oluyor.bir de hayatımızda hiç görmediğimiz tuhaf böcekler. zoolog aranıyor! yüksek maaşlı, yemek ve sigorta dahil!:)

o olmasın bu olmasın derken sanırım geriye elle tutulur cinsten bir şey kalmadı. biz en iyisi mağara devrine geri dönelim. 

şaka bir yana en hayırlısını isteyelim de Rabbim sorunsuz içindeki yaşayanlarıyla beraber güzel, bereketli, huzurlu evler nasip etsin hepimize. Amin.

esen kalın efendim.
2 yorum:

Pembe Kreasyon dedi ki...

orta kat güney cephe 120 metre kare olsa ne kadar güzelolur dimi :) Ddeğin gibi hayırlısı

Gül Hanım GÜRSOY dedi ki...

en üst kat çilesiçekengillerdeniz. güzel yazı. :) selamlar.

Adem ile Havva

“Merhaba.” dedi kadın. Sesi yorgundu. Sair zamanlara göre daha boğuk ve zoraki çıkmıştı. Odadakiler kafa salladılar. Aralarında tar...