10 Eylül 2014 Çarşamba

Makedonya'ya doğru - Bölüm 4Makedonya'da yemek önemli bir sorundu zira hıristiyan bölgesinde herhangi bir şey yemek haram-helal unsuruna dikkat eden müslümanlar için sakıncalıydı. biz de yemeklerimizi Türk bölgelerinde yemeye ve helal mi sorusunu sormaya dikkat ettik. dönüşte havaalanında hiç bir şey yiyemedik, şüphelendiğim için. Allahtan yanımda çubuk kraker vardı da onunla açlığımı bastırdım.
Makedonya'da neler yedik?

*köfte (onlar kebap diyorlar)
*sophka salatası
*simitpogaca (kahvaltı niyetine)
*burek
*tiriliçe tatlısı
*yoğurtlu dondurmaMakedonya'nın nelerini sevdik?

*çeşmeslerini, sularını
*havasını
*yeşilliğini
*yaya görür görmez duran araba şöförlerini
*Matka kanyonunu
*gölünü
*hormonsuz meyve ve sebzelerini
bir arkadaştan gelen soruları da cevaplayarak Makedonya güncesini tamamlayalım.

*bir turla mı yoksa kendiniz mi gittiniz?

 bir arkadaşımla beraber çıktık bu yolculuğa. tur ile gezmenin tadını alamayanlardan olduğum için kendimiz önceden planlar ve araştırmalar yaparak bu yolculuğa çıktık. dil konusunda hiç bir sıkıntı çekmedik. bazen türkçe, bazen ingilizce bazen beden diliyle anlaştık.

*kaldığınız yerler güvenli miydi biz de gitmek istesek rahatça bulabilir miyiz?

mutlaka önceden apart ya da otel ayarlamalısınız. booking vb siteler size bu konuda yardımcı olur. biz Üsküp'te bir öğrenci yurdunda misafir olarak kaldık. Ohri'de kaldığımız apart biraz sorunluydu. banyosu odanın dışındaydı mesela:(

*vasıtaları nasıldı?

şehirler arası yolculuk yaptığımız otobüslerin birkaçı bizim taşıtlarımıza benziyordu hani şu televizyonsuz olanlarına. sadece bir araçta klima yoktu. ohri'ye giderken 3 saat boyunca sıcaktan saunada yolculuk yapıyormuş hissine kapıldım.

şehir içi ulaşım için kullanılan otobüs ve taksiler hem ucuz hem rahat. ama taksinin de ucuzunu bulmalı ve pazarlık yapmalısınız.

*gece gezmeleri güvenli miydi?

kesinlikle evet. özellikle Ohri gece hayatının çok yoğun yaşandığı bir su şehri. biz gece 12'ye doğru apartımıza dönerken sokaklar cıvıl cıvıl ve hareketliydi. Üsküp biraz daha sakindi. ama güvenlik açısından sorunlu yerler değil.


3 yorum:

tekne kazıntısı dedi ki...

Çok teşekkürler sorularıma cevaplar verdiğiniz için:)

Kumbaramdaki Kelimeler dedi ki...

rica ederim tekne kazıntısı;)

Cihanin Bahcesi dedi ki...

takipteyimmmmm:)
cok keyifli paylasimlariniz...
sevgiler..

Adem ile Havva

“Merhaba.” dedi kadın. Sesi yorgundu. Sair zamanlara göre daha boğuk ve zoraki çıkmıştı. Odadakiler kafa salladılar. Aralarında tar...