7 Eylül 2014 Pazar

Makedonya'ya doğru - Bölüm 3

Üsküp'te gecelediğimiz bir günü şehre bir saat uzaklıktaki başka bir kenti tanımak üzere değerlendirdik: Tetova. Burada görülmesi gereken iki yer var.

*Harabati baba tekkesi
*Alaca cami
Üçüncü durağımız Ohri oldu. Ohri adeta deniz büyüklüğünde kocaman bir göle sahip. akşam üstü herkes kendini yürüyüş yapmak üzere göl kenarına atıyor. biz de kaldığımız günlerce mutlaka bu nimetten yararlandık; kah göl çevresinde yürüyüş yaptık kah kafelere oturduk. son gün paramız suyunu çekince bir banka tüneyip Türkiyeden getirdiğimiz kuru yemişlerimizi atıştırdık.
bu şehirde ne hikmetse arkadaşım ve ben çok dikkat çektik. Sevda, özellikle insanların beni süzdüğünü söyledi ki sanırım genç tesettürlü bir kız görmemiş olmalarından kaynaklanıyordu bu durum. açıkçası bir müddet sonra çok sıkıldım. insanların nazarı kötü değil lakin uzaylıymış muamelesi görmek de hiç hoş değildi.Ohri tarihi, kültürel ve coğrafi özellikleri barındıran bir şehir. şöyle düşünün, şehrin bir yerinde Safranbolu evlerine benzer evler var, bir yerinde minik bir Efes antik harabe ve tiyatrosu, bir yeri de Yalova, Çanakkale, Zonguldak Ereğli gibi deniz kenarında yürüyüş yapabildiğiniz sahil şehirlerini andırıyor.

bir de feribot ile açılarak bir saat on beş dakika uzaklıkta gidilen Sv. Naum bölgesi var ki hala tabî güzelliğiyle hafızamda taptaze duruyor. işte fotoğrafı. siz de sevdiniz değil mi?son şehir Struga. burayı da açık hava havuzu olarak hatırlıyorum. zira ohri gölüne kıyısı olan bu şehirde insanlar sokaklarda mayoyla gezip her köprüden suya dalış yapıyordu. su tertemiz, berrak ve yeşil ila mavinin en güzel tonları arasında.Koşturmadan, özünü doya doya yaşayacağınız dinlendirici bir seyahat için Makedonya şiddetle tavsiye edilir. Biz Ağustos’un on beşinden sonra çıktık yola. havası harikaydı. Hatta geceleri serin bile oluyordu. Gündüzler sıcak, terletmeyen türden. Efil efil esen rüzgarı ferahlatıcı ve huzur vericiydi.1 yorum:

tekne kazıntısı dedi ki...

Bende sizin gibi o vakitlerde bosnadaydım aynı şeyleri hissetim sanırım bütün balkanlar birbirine benziyor inşaalah bidaha ki sefere makedonya olsun istiyorm Rabbim nasip eder inşaallah:)
Amaa merak ettiğim nokta biraz daha detayları yani bir turla mı yoksa kendiniz mi gittiniz?kaldığınx yerler güvenlimiydi bizde gitmek istesk rahatça bulabilirmyz?vasıtaları nasıldı gece gezmeleri güvenlimiydi? Ay acaba çok mu sordum yada bi dahaki postlarda yazıcakmydn bilemedm ama bnlarıda çarçabuk öğrnmek istedik şey özeldn konuşmak mümkünse öyle de konuşmak isterim☺️
Bu arada yazılar çok güzel teşekkürler bizide bilgilendirdiğiniz için☺️

Adem ile Havva

“Merhaba.” dedi kadın. Sesi yorgundu. Sair zamanlara göre daha boğuk ve zoraki çıkmıştı. Odadakiler kafa salladılar. Aralarında tar...