5 Eylül 2014 Cuma

Makedonya'ya doğru - Bölüm 2


Sekiz günlük Makedonya gezisini dört şehir turuyla tamamladık. başkent Üsküp (Skopje) en fazla zaman geçirdiğimiz şehir oldu. aslında burası için 3 gün yetip de artıyor bile. bu şehre geldiğiniz zaman mutlaka uğrayıp görmeniz gereken yerler nereler?


*Üsküp Türk Çarşısı
*Taş köprü
*Bitpazarı
*Matka kanyonu
*Makedonya şehir müzesi
*Mustafa Paşa cami
*Murat Paşa cami
*İsa Bey cami
*Üsküp kalesi
*Büyük İskender heykeli
*Rahibe Terasa eviüstteki fotoğraf kalenin hemen eteğindeki Mustafa Paşa camine ait. ben burayı Bursa'daki Hüdevandigar camilerine benzettim. bahçesi de aynı Yeşil Caminin avlusunu andırıyordu. zaten Üsküp pek çok yönüyle Bursa'ya benziyor. yüksek dağları, çeşmeleri, suları, camileri, yeşilliği bunun için birkaç örnek.
kaldığımız yurdun odasından görünen bu şahane cami İsa Bey cami. her sabah uyanıp pencereden baktığım vakit eski Üsküp'ü ve bu nadide eseri görüp selamlaşmak çok güzeldi.


Üsküp eski ve yeni olmak üzere ikiye ayrılmış durumda. Taşköprü civarına yapılan devasa heykeller cami ve minareleri kapatıyor. en yüksek dağa yerleştirilen kocaman bir Haç var ki geceleri de ışıldayarak Üsküp'ün kimliği hakkında bize farklı bir bilgiyi sunuyor. devasa haça rağmen Üsküp beş yüz küsur yıl Osmanlı bayrağı altında yaşayan ve fethedildiği günden bu yana bizden, canımızdan bir parça. bu yüzden Makedonya ve Balkanlar mauhakkak gidip ziyaret edilmesi gereken yerler.


Hiç yorum yok:

Adem ile Havva

“Merhaba.” dedi kadın. Sesi yorgundu. Sair zamanlara göre daha boğuk ve zoraki çıkmıştı. Odadakiler kafa salladılar. Aralarında tar...