31 Ağustos 2014 Pazar

Makedonya'ya doğru - Bölüm 1


Niyetimde başka bir ülke bambaşka şehirler vardı lakin kısmetimizde Makedonya'nın leziz buz gibi suyundan, tertemiz mis gibi havasından, hormonsuz doğal yemeklerinden ve o harikulade tefekkür ettiren manzaralarından nasiplenmek varmış.

Üniversiteden bir arkadaşımın ceddi taaa Fatih Sultan Mehmet zamanında Konya civarından iskan politikası nedeniyle Balkanlara, Makedonyaya yerleştirilmiş. aklımıza bize mihmandarlık yapıp yapamayacağı sorusu geldi. sağolsun bizi kırmayınca biletlerimizi alıp gün saymaya başladık.

İstanbul-Üsküp arası uçakla bir saat. bileti 20 gün öncesinden aldığımız için kişi başı gidiş-dönüş 455 tl ye geldi. birkaç ay öncesinden planlasaydık bu geziyi biletler için yarı fiyat öderdik.

Makedonya ekonomik olarak pek parlak bir ülke olmadığı için 8 günlük yolculuğumuzda cep harçlığı olarak 500 tl bize yetti. 5 gece Üsküp'te bir öğrenci yurdunda misafir olarak, 3 gece Ohri'de gecesi kişi başına 10 Euro ödemek üzere kaldık.

Tabî güzellikleri, eski otantik sokak ve çarşıları, camileri kiliseleri, ezanları, çanları ve berrak yemyeşil göl suyundan her türlü lezzete vararak dolu dolu ancak aynı zamanda sakin bir seyahat yaşamak isteyenler için Makedonya şiddetle tavsiye edilir.

ayrıntılar için daha sonraki postlarda görüşmek dileğiyle.


Hiç yorum yok:

Adem ile Havva

“Merhaba.” dedi kadın. Sesi yorgundu. Sair zamanlara göre daha boğuk ve zoraki çıkmıştı. Odadakiler kafa salladılar. Aralarında tar...