16 Mayıs 2012 Çarşamba

Futbol masum bir oyun mu?


“Sence akşamki maçı kim alır Saliha?” 
“Maç mı var?” dedim şaşkınlıkla. 
“Yer gök inliyor, haberin yok mu?”
Yoktu. Kendi gündemime gömülmüştüm. Bir an evvel bitirilmeyi bekleyen tezim, artık tamamla beni, diyordu. Hz. Fatıma’yı anlatmak üzere başladığım kitap çalışması, kelimelerle hayat bulup, okuyuculara ulaşmak için sabırsızlanıyordu. Az çok günlük telâşelerim de vardı. Bir tek, nefes almak umuduyla başladığım fotoğrafçılık dersleri insanlarla olan irtibatımı sağlıyordu.
“Bir yazarın her şeyden haberi olmalı” dedi arkadaşım bilmiş bir edayla. O da bir yazardı ve toplumun nabzını tutmak için gözünü dört açmış etrafını izliyor, inceliyor dahası kurcalıyordu.
*
Sahi, her şeyden haberdar olmalı mıyız? Gerekli gereksiz demeden, hiçbir bilgiyi ayırt etmeden, zihne vakumlamalı mıyız bir çırpıda? 
Önemli olan bir konuda uzman sahibi olmak değil, her konuda söyleyecek birkaç kelâma sahip olabilmek midir?
Aslında ilim anlayışımız basitleşip yüzeyselleşirken, çok şey bildiğimiz sanrısına kapılmıyor muyuz?
*
Biz sohbetimize devam ederken ülkenin adeta ikiye böldüğü maç ile ortalık iyiden iyiye kızıştı. Nihayet maç sona erdiğinde, küçük büyük pek çok kimse tarafgirliğin verdiği coşkuyla saatlerce söz düellosunun tehlikeli kıyılarında dolaştı durdu. Duygularının esiri olan bazı fanatikler ise işi şiddete götürecek kadar asabileşti. Ortaya üçüncü sayfa haberleri için çokça malzeme döküldü.
Sadece bir “oyundu” oysa. Kitleleri peşinden sürükleyen, insanların gündemini meşgul eden, bireye asıl vazifesini unutturan bir oyun. 
Şu kısacık ömrümüzün ortasına bomba gibi düşen futbol, bütün lüzumlu işlerimizden alıkoydu bizi. Kendimize, kalbimize, bedenimize, ailemize, mahallemize karşı var olan görevlerimizin önüne geçti küstahça. Dost sohbetlerinin yönünü kendisine çevirdi, ilgilerimizi alt üst etti. Tuhaf olansa meraklılarına elle tutulur gözle görülür hiçbir fayda, menfaat, kazanç vaat etmediği halde milyarlarca insanı hâkimiyeti altına alabiliyor olmasıdır. 
Heyhat! Masum değil “futbol”. Bir “oyun” olmaktan çıkalı çok olmuş.

16/05/2012 Yeni Asya gazetesi

Hiç yorum yok:

Adem ile Havva

“Merhaba.” dedi kadın. Sesi yorgundu. Sair zamanlara göre daha boğuk ve zoraki çıkmıştı. Odadakiler kafa salladılar. Aralarında tar...