7 Eylül 2011 Çarşamba

İbrahimvarî söyleşmelerSuya düşen ilk damlalar…
Her damlanın ardından duaya duran dilim, nedbeleşmiş yüreğimin acılarını sıvazlıyor bir bir. Sırlarına açılıyor hücrelerim. Bak, diyor; kâinatta muntazam bir işleyiş var, hikmet, adalet, inayet ve merhametin hâkim olduğu.
“Bakıyorum, ama her yer karanlık.”
“O halde gör. Ve hisset. Perdeler aralandıkça vakıf olursun sırların. Renkler açıldıkça suda, dağıldıkça dalga dalga, anlayacaksın gerçeği.”
“Gerçek nedir?”
“İbrahimvarî, Ben batıp gidenleri sevmem, diyebilmektir.”
“Zor, çok zor; masivayı terk edebilmek, elimin tersiyle itebilmek uzaklara, yalın ve saf bir hayatı yaşamak, sevdiklerime bağlanmamak, dünya muhabbetinden vazgeçmek... İmkânsız benim için!”
“En azından deneyebilirsin. Unuttun mu, denemek başarmanın yarısıdır.”
*
Yumuşak fırça darbeleriyle suya kavuşan renkler şekilden şekle girerken konuşuyorlar benimle. Önce bir daireydi her biri. Dokundukça yaprağa, laleye, karanfile, güle döndü. Kâinattan suya aksetti mahlûkat. Zahirden bakınca ikisi de aynı gibiydi; lakin biri gölge diğeri aslî idi.
Gerçek, ebru teknesine dağılan boyaların mahremiyetinde gizlenmiş, açığa çıkacağı günü beklerken sabırsızca, iki yıl evvel kapattığım teknemi kız kardeşimin ısrarıyla geçtiğimiz Pazar yeniden açıyorum.
Zaman, el sallayarak geçiyor kapıdan. Muhayyilemde geçmiş günler canlanıyor. Kitreyi ilk hazırlayışım, boyaya öd katarken ağır kokusuna dayanamayıp burnumu kapatışım, rengârenk boyalara daldırdığım fırçayı suyun üzerine korkarak sallayışım…
Serde acemilik günleri. Müteakiben mahir olma yolunda adımlarım.
İnsanız nihayetinde. Aciz ve zayıfız, fakat aynı zamanda tüm âlemi keşfedecek, mertebeler kat ederek kâmil olma yolunda kabiliyetlere sahibiz. Ve öteliyiz. Bir gölgeyiz. Tıpkı suda suret bulan damlalar gibi.
Ebru sanatının altında yatan tassuvvufî bakış açısı gölge-asıl ilişkisi üzerinden yol bulurken zihnimde, gün batıyor penceremden.
O vakit anlıyorum; batıp gidenler, gitmeye mahkûmken bu dünya kimseye yâr olmaz. 

7.09.2011 Yeni Asya Gazetesi

Hiç yorum yok:

Adem ile Havva

“Merhaba.” dedi kadın. Sesi yorgundu. Sair zamanlara göre daha boğuk ve zoraki çıkmıştı. Odadakiler kafa salladılar. Aralarında tar...