13 Temmuz 2011 Çarşamba

Tesettür Modası!Bugün, biz kadınlar, birbirine her ne kadar uzak olsa da iç içe geçmiş bir kavramın tüketicileri konumunda buluyoruz kendimizi: Tesettür modası. Tesettür; örtmek, saklamak, gizlemek mânâsına gelir ve burada amaç bedensel olarak algılanmaya karşı durmaktır.

Moda ise görünür olanın daha da fark edilir olmasını sağlayarak dikkat çekmeye çalışır.

Tamamen zıt amaçlar doğrultusunda bir yol tutan bu iki zihniyetin bir araya gelmesi oldukça sağlıksız bir görünüm ortaya çıkarmakta. Bunu bizzat tecrübe ediyoruz.


Eskiden, biz tesettürlülere yönelik kıyafetlerin azlığından, benzerliğinden dert yanar; firmaların 
tüketicinin ihtiyaçlarına göz yummasını ihmalkârlık, umursamazlık olarak değerlendirirdik. Kendi hayal dünyamızın kapılarını zorlayarak değişik çizimler yapar, terzilere diktirme yoluyla bu sıkıntımızı gidermeye çalışırdık.Şimdi, firmalar çoğaldı, ürünler çeşitlendi, bollaştı. Lâkin tesettür kelimesinin anlamı öyle büyük bir hızla boşaltıldı ki kimse neler olup bittiğini anlayamadı.


Pardesüler kısaldı, darlaştı. İşte bir örnek:


Kız kardeşim, arkadaşıyla birlikte kendilerine pardesü almak için mağaza mağaza gezdikleri halde istedikleri gibi bir şey bulamamışlar. Üstüne üstelik arkadaşının bedeni 38 olduğu halde, giydiği 42 beden pardesüler dahi dar gelmiş. Arada iki beden fark var! Derin uçurumu görebiliyor musunuz?


Bir de gittikçe azalan düğme sayısı da cabası…


Kapatmaya, örtmeye değil alenen sergilemeye, gösterişe yönelik bir giyinme mücadelesi.


Sundukları cafcaflı, süslü, farklı tasarımlar gözümüze ve nefsimize o kadar hoş geliyor ki… Şatafatlarına, albenilerine, çekimine kapılmayan kadın var mı, merak ediyorum.


Güzellik ve zarafet kisvesi altında tesettürü taşıdığımızı zannederken tesettürsüzlüğün en alâsını sergilemek…


Edebin bir parçası, fıtratın gereği olan tesettürü hakkıyla ifa edememek…


Kapitalist/materyalist sistemi ağzıyla reddeden, bedeniyle destekleyen bir kukla haline gelmek…


İçimizde büyüyen ve hızla değer kavramlarımızı kemiren tehlikenin farkında mısınız?

6 yorum:

nghnca dedi ki...

Bu yazı tam üstüne geldi desem..Bir arkadaşın tavsiye ettiği bir sayfada örtünmek güzeldir başlıklı bir yazı istendiğini gördüm,ve yazdım..Tesettür modasının ilk dergisiymiş meğer,yazdıklarımla,anlatmak istediğimle çelişen nice görüntüyü,dergilerini eleştiren Hilal kaplana verdikleri cevaplara bakınca farkettim,bir düzeltme yazısıyla,yazımın dergileri için uygun olmadığını yazdım...Ama,nasıl olacak,yeni örtünen biri,ya da kızlarımız nasıl örtünüleceğini herşeye karşı durarak nasıl bulacak....Yazı şuydu:
Gündüz geceyle,beyaz siyahla,kadın erkekle,her mefhum zıddıyla bilinir.Gündüz aydınlık,renkli parlak olsa da geceyle örtündüğünde ayrı bir güzeldir..Göz görüp temaşa etmesini,göz kapağının örtünmesine borçludur..Seyri alem ne kadar güzelse de göz kapağının örtünmesi,uyku da güzeldir..Bir akşam kızıllığında pencere kenarına gidip,kararmaya başlayan akşamla içine dönmek,içerde bir ışık yakıp,tüm istenmeyen bakışlardan korunmak için perdenin örtülmesi de güzeldir.
Örtünmek bir olma,oluşma,mayalanma halidir.Örtü insanın bir katmanı,parçası,kendidir.Işığın yanması içi fanus gerekir,güzelleşmesi içinse kat kat kristaller...Nur ayetinde Rabb in kendini anlatışındaki kat kat ışığın,önündeki örtünme,ardındaki korunma ayetleriyle çevrelenmesinin hikmeti nedir?Gözü yabancıdan sakınmak, sadakat,gözü örtmek değil midir?Sadakat güzel değil midir?Evlendiğimiz eşimiz,elbisemiz,örtümüz,evlenmek güzel değil midir?Eşinin biriciği olmak güzel..Bir kişinin sevgisi gerçek sevgi değil midir?
Örtünmek bir itiraftır,bu beden benim değil diyebilmek,emaneti korumaya çalışmaktır.Geçici olanın önüne kalıcı olanın çıkarılmasıdır,alçak olanın önüne yüksek olanın.Örtünmek bir seçimdir,sınırdır.Hayatının içine herkesin giremeyişi,bakışıyla düşüncesiyle dokunmasına konan bir sınırdır,şeffaftır,kırmaz,incitmeden engeller..Saygı,beğeniden üst bir kabul ediştir çünkü.Örtünmek saygı duyulasıdır.Settar olandır,bedenlerin sahibi,örtendir,tesettür ismini O'nun örtüsünden alır madem,O'nun için olmalıdır.
Örtünmek deyince,bir genç kız hayali canlanır zihnimde,yanakları al al olabilen iltifat duyunca.Örtüsü öyle ruhani bir tüldür ki,içini de kaplamıştır dışını da..Heyecanı,korkusu,ümidi,beklentisi,kırgınlığı,hüznü örtülmüştür teni,saçı,duruşu,bakışı,yürüyüşü,giyinişi gibi aynı renk tonuyla..Edebin rengini bulan boyasın,saklasın,her tonu güzel ama,en çok bize örnek olarak gönderilen efendimizdeki haliyle ansın.Halini genç kız edebine benzetenler bize tekrar tekrar anlatsın.Kulluk boyası ancak edep rengiyle boyansın,zerafetle parlasın..''Allah ın boyası..Ondan güzel boyayan var mı ki?''(Bakara)ayetini su gibi renksiz,şekilsiz,aziz kullar okusun...
Boyanmak ne güzel,yaşadıkça renkten renge...Solmasın renkler diye örtmek gerekir ille,hem sözle,hem şekille,hem edeple hem halle.
Örtünmek güzeldir,nedenini bilene,gerçekten örtünene...

esved dedi ki...

ÇOK YERİNDE BİR YORUM OLMUŞ TEBRİKLER... aynı durumu ne yazıkki bende yasıyorum normalde 38im ama kışlık pardesümü 42 aldım çünkü çok dar kalıplar ve en dikkat edilmesi gereken bölgeler sanki özenle dar dikilmiş bulamayınca aldım büyük bedeni ve bunu yapan da o teseetür markaları:(

đerkenαя dedi ki...

Bende bugünlerde bundan dert yanıyordum, kalemine sağlık kardeşim, belki uyuyan birilerine iyi gelir.

KuMbaRaMdaKi KeLiMeLeR dedi ki...

@nghnca,yazına, düşüncelerine bayıldım.özellikle"Örtünmek bir itiraftır,bu beden benim değil diyebilmek,emaneti korumaya çalışmaktır" bu tahlilin farklılığı beni hakikaten büyüledi.
@esved,maalesef beden olayı büyük sıkıntı.
@derkenar, güzel duana teşekkürler, aminler...

Adsız dedi ki...

Bismihi Subhanehu...
Hala böyle değerlendirmeler yapabilen , kendinde olan birilerinin var olması beni geleceğe dair ümitvar etti. Hasbelkader bloğunuza tevafuk ettim. Cumanız ve kandiliniz mübarek olsun. Rabbimden niyazım ''tesettür'' iddiasında olanların o kavramın içini hakkıyla doldurması.
Bu arada esved bacım son cümlesinde bunu yapan o tesettür markaları diye bir ifade kullanmış... Marka olduklarına katılıyorum ama tesettür markası olduklarına katılmıyorum. Çünki tesettür haddi hududu belirlenmiş bir haldir. Bu hal o markalarda tam tersi gizlemekten öte göze çarpar haale getirmeye dönmüş ve kimlik bozucu bir hal almıştır. Bu açıdan sadece markadırlar.
Rabbim bilincinizi Berat'ınıza vesile kılsın. Rabbim sizlerden razı olsun.
dua ile... fiemanillah... derin_gece

KuMbaRaMdaKi KeLiMeLeR dedi ki...

sevgili adsız, tesettür markası konusundaki fikirlerine katılıyorum. aslında burada onların tesettür markası olma iddiasında olduklarını düşünebiliriz. katkın için teşekkürler..

Adem ile Havva

“Merhaba.” dedi kadın. Sesi yorgundu. Sair zamanlara göre daha boğuk ve zoraki çıkmıştı. Odadakiler kafa salladılar. Aralarında tar...