10 Şubat 2011 Perşembe

Muhabbet Olsun!üzerinize afiyet, birkaç gündür rahatsızım. soluk alabildiğim lahzada elime geçirdiğim "40 Adımda Muhabbet Olsun" isimli, Sema Maraşlı'nın kitabına başladım. Eleştirmen gözüyle değil de daha çok acemi din psikologu gözüyle kitabı inceledim, okudum. buraya da alıntıladığım bir çok nokta erkek ve kadınların psiko-sosyal özelliklerine değen cümlelerden oluşuyor.
*
Peygamber Efendimiz (asm) kızı Fatıma'yı evlendirirken kızına şu öğütü vermiş: Kızım sen eşine cariye ol ki, o da sana köle olsun.
*
karısının gözünde bir numara olmak istemeyecek erkek yoktur.
*
kadınların terazisinin ölçü birimi duygu, erkeğinki ise mantıktır.
*
erkek çocuklarımızı yedirirken, yersen güçlü olursun, diye besliyoruz. kızları ise yemezsen büyüyemezsin, boyun uzamaz, gibi fizik özelliklerine vurgu yaparak yediriyoruz.
*
erkekler hatalarını itiraf etmeyi ve özür dilemeyi bir güç kaybı ve zayıflık gibi algıladıkları için özür dilemekten ve hatalarını kabul etmekten kaçınıyorlar. Oysa erkek, hatasını kabul ettiğinde karısının gözünde yücelir. Kadın için bu sevgi itirafıdır.'
*
bence evlilerin evlilik yıl dönümü, doğum günü gibi özel günlerinden daha önemlisi özel zamanlarıdır. Bir karı kocanın en özel zamanı günde iki kezdir. Ayrılma ve kavuşma anları. Sabah ve akşam. Bu vakitlerde gösterilecek güleryüz çok önemlidir.'
*
erkeğin en nefret ettiği şey yüksek ve buyurgan sesle konuşan kadındır. çünkü bu çocukluğunu ve annesini hatırlatır.
*
kadın, kocası bir hata yaptığında bunu, ona susarak anlatmalıdır. asık bir yüz ifadesi kullanmadan, kırılgan bir bakış takınarak.
*
bir erkeğin eşiyle muhabbet ederken duygularını göstermesi erkek için bir güç kaybı ya da bir zayıflık değildir.
*
kadınlar ev işi yaparken yorulur, ama asıl onu yoran şey kocasının işleri önemsemeyen tutumudur.
*
kadınların evlenme sebebi, bir erkeğin sevgisine olan ihtiyaçlarındandır, yoksa babasının evinde aç kaldıkları için değil.
*
erkeğin mantığı farklı olduğu için kadını anlaması mümkün değildir, bu durumda yapılacak tek şey, erkek kadını anlamaya çalışmasın, ona anlayışlı olsun yeter.
*

altı çizili satırlarım uzayıp gidiyor, ama ben bu kadarıyla iktifa etmek istiyorum. kitabı merak edenler için söyleyelim. dili sade, anlaşılır. birkaç saatte okuyabileceğiniz, yormayan kasmayan bir kitap. iyi okumalar efendim;)

2 yorum:

elif aydoğan dedi ki...

"erkek çocuklarımızı yedirirken, yersen güçlü olursun, diye besliyoruz. kızları ise yemezsen büyüyemezsin, boyun uzamaz, gibi fizik özelliklerine vurgu yaparak yediriyoruz."

bu çok doğru bir tespit olmuş.

KuMbaRaMdaKi KeLiMeLeR dedi ki...

değil mi elifcim?! kimbilir daha farkında olmadan bu tür ne çok yaptırımlarımız var da farkında değiliz..

Adem ile Havva

“Merhaba.” dedi kadın. Sesi yorgundu. Sair zamanlara göre daha boğuk ve zoraki çıkmıştı. Odadakiler kafa salladılar. Aralarında tar...